Miejski Turniej Pierwszej Pomocy "DZIAŁAM na 112"

Utworzono dnia 01.06.2023

Szkoła Podstawowa nr 5 w Skarżysku - Kamiennej zorganizowała Miejski Turniej Pierwszej Pomocy „DZIAŁAM na 112” dla uczniów szkół podstawowych pod patronatem Prezydenta Miasta.

Celem turnieju była  popularyzacja wiedzy dotyczącej pierwszej pomocy,  promowanie zasad udzielania pierwszej pomocy wśród uczniów, kształtowanie prawidłowych reakcji wobec osób poszkodowanych i umiejętności reagowania w sytuacjach kryzysowych oraz doskonalenie umiejętności pracy w zespole.

30 maja o godzinie 10.00 rywalizację turniejową rozpoczęły trzyosobowe zespoły szkół podstawowych. Turniej składał się z dwóch etapów: test wiedzy i ćwiczenia praktyczne.

Wyniki:

I miejsce: SP nr 5 – Patrycja Ziomek, Natalia Krzyszczak, Natalia Kabała-Targowska- 80p/84p

II miejsce: SP nr 4 – Julia Bilska, Piotr Kłak, Patryk Kwiatkowski - 63p

SP nr 7 – Julia Jelonek, Maja Krawczyk, Amelia Półtorak - 63p

III miejsce: SP nr 13 – Julia Piwowarczyk, Natasza Piwowarczyk, Maria Rurarz - 51p

Nagrody ufundowane przez Prezydenta Miasta wręczyli:  Zastępca Prezydenta Miasta – Krzysztof Myszka, Naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury, Sportu i Promocji –  Aneta Ferencz i dyrektor  naszej szkoły – Renata Karpeta. Wszystkie skarżyskie szkoły podstawowe otrzymały fantomy do nauki resuscytacji LAERDAL Mini Baby sfinansowane przez Gminną Komisję ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Turniej został wzbogacony o pokazy działań ratowniczych w wykonaniu strażaków z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Skarżysku.

Od szybkości decyzji, celowości zabiegów ratowniczych wykonanych doraźnie, bezpośrednio po zaistnieniu nieszczęśliwego wypadku zależy  dalszy los poszkodowanego, a czasami i jego życie. Każdy z nas powinien znać podstawowe zasady udzielania pierwszej pomocy oraz procedury postępowania w obliczu różnorodnych zagrożeń. Młodzi ludzie mogą służyć pomocą w nagłych zdarzeniach i jednocześnie mobilizować dorosłych do aktywności w tym zakresie.

Na zmagania turniejowe z pierwszej pomocy za rok zapraszają organizatorki :

Katarzyna Śmigiel i Joanna Karlikowska-Mańko.

Utworzono dnia 01.06.2023, 21:51